top of page

AUGUST ´68 A MIESTNA TLAČ

 

OBRODNÝ PROCES V ČESKOSLOVENSKU A MASMÉDIÁ

 

Československá tlač prežívala v 60. rokoch 20. storočia zlaté časy, ktoré kulminovali v roku 1968. Demokratizačný proces sa výrazne prejavil v masmédiách. Jedným zo základných pilierov demokratického štátu je sloboda prejavu, ktorá bola v ČSSR hrubo okliešťovaná cenzúrou. Logicky, prvotným prejavom demokratizácie bolo formálne zrušenie cenzúry (formálne preto, lebo prakticky už niekoľko mesiacov predtým nebola dodržiavaná). Zaručenie slobody vyjadrovania a šírenia informácii mali za následok spustenie akejsi pomyslenej lavíny. V periodikách sa začali objavovať články kritizujúce minulú i súčasnú politickú situáciu. Na stránkach novín či už štátnych, tak i lokálnych sa rozprúdila diskusia o celospoločenských problémoch. K verejnosti už neprenikali len informácie schválené stranou, postupné obmedzovanie cenzúry malo za následok šírenie rôznorodých názorov a myšlienok. Prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov akoby Pražská jar vstúpila do každej domácnosti a politika sa už nestala záležitosťou najvyšších byrokratických aparátnikov, ale vecou verejnou.

 

V tlači sa začali objavovať rôzne protichodné názory, viedli sa diskusie i polemiky o celospoločenských problémoch, tabu mnohých tém bolo prelomené. Novinárska tvorba zažívala svoju vlastnú jar, svoje vlastné obrodenie. Novinári sa postupne učili neposudzovať spoločnosť a dejúce sa udalosti straníckymi normami, ale myslieť samostatne a informovať podľa svojho najlepšieho vedomia. Tento proces však bol násilne ukončený vojenskou intervenciou Varšavskej zmluvy. 

 

OBRODNÝ PROCES A LOKÁLNE NOVINY POHRONIE 

 

Keď v marci 1968 Predsedníctvo ÚV KSČ rozhodlo o zrušení predbežnej cenzúry, komunikačné prostriedky svojou otvorenosťou spoločenské zmeny ešte viac urýchľovali. Vzrástol vplyv masmédií a tlače, čo sa prejavilo aj v regionálnej tlači. V levickom regióne to boli noviny POHRONIE. Občania Levíc a okolia prejavovali zvýšený záujem o veci verejné. Pôsobenie regionálnych novín sa prejavilo na najnižších stupňoch verejného a spoločenského života – v mestách a obciach okresu.

 

Noviny Pohronie zmenili svoj obsah a stali a zaujímavejšími. Už článok o Okresnej konferencií KSS v Leviciach (konala sa 9. – 10. marca 1968) bol písaný v inom duchu a záležitosti, ktoré sa dovtedy riešili v uzavretom straníckom prostredí, sa dostali na verejnosť a získali verejný charakter. V článkoch sa objavovala kritika riaditeľov a majstrov závodov, funkcionárov závodných výborov KSS, občania vyslovovali svoje názory na verejných schôdzach komunistickej strany, ktoré sa konali ako súčasť predvolebnej kampane do volieb do národných výborov.

 

Do redakcie novín prichádzali desiatky listov od občanov, ktorí v nich popisovali prežité nespravodlivosti a krivdy alebo vyjadrovali svoj názor na problémy spoločnosti. Aj z tohto dôvodu bola od  26. apríla do novín zaradená nová rubrika „Týždeň v redakcii“, v ktorej boli uverejnené niektoré listy.

 

 

 

 

 

bottom of page