top of page

PROJEKTOVÉ AKTIVITY

 

Práca na projekte Študenti po stopách totality sa pre študentky OA Levice začala vo februári 2015, kedy sa stretli s pracovníkmi Nadácie Milana Šimečku a so študentmi ďalších ôsmych stredných škôl zo Slovenska a absolvovali trojdňový seminár, ktorý bol zameraný na priblíženie nedávnych dejín v našej krajine  súvisiacich s totalitným režimom. Študentky sa dozvedeli o tom, ako skúmať lokálne dejiny, spoznali rôzne metódy výskumu teoreticky i prakticky, či dozvedeli sa nové informácie o tom, ako sa angažovať, čo je to lokálny aktivizmus, pre koho slúži ako sa dá vykonávať. Stretnur´tie bolo veľmi zaujímavé a študenti všetkých participujúcich škôl sa spoznali a participovali na niekoľkých interaktívnych a tvorivých aktivitách, ktoré ich viedli k pochopeniu samotnej práci na projekte Študenti po stopách totality. 

Študentky si postupne osvojili zásady a  pravidlá bádania v archíve a od februára do mája 2015 navštevovali levickú pobočku Štátneho archívu v Nitre a za podpory Mgr. Marty Švolíkovej - pracovníčky levickej pobočky archívu bádali v dokumentoch tejto inštitúcie a tiež za ústretovej podpory pracovníkov Tekovského múzea v Leviciach a mnohých iných zdrojov, ktoré našli v lokálnych novinách Pohronie a na internete mapovali rok 1968 v Leviciach a v levickom okrese. Fotografie získali zo zbierky fotografky Heleny Košútovej, ktorá bola aktívnou fotografkou levického regiónu v 60-tych až 90-tych rokoch 20. storočia. Tieto zábery sú skutočným skvostom a svedkom toho, čo sa dialo v meste Levice a v jeho okolí v auguste 1968 v súvislosťou s okupáciou spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy a reakciami obyvateľov mesta Levice.

Ďalšou etapou práce na projekte bolo získanie fotografií vtedajšej fotografky Heleny Košútovej z augusta 1968 súvisiacich s augustovým vpádom spojeneckých vojsk ( v prípade okresu Levice vojsk Maďarskej republiky na územie mesta Levice ako i celého okresu) zo zdrojov archívu a Tekovského múzea v Levicach a ich následné spracovanie, vytlačenie a úprava vyhovujúca výstave v priestoroch Tekovského múzea, ako i ich inštalácia v koncertnej sále Tekovského múzea. Tieto fotografie mapujú celý proces augustových udalostí v meste Levice i okolí a reakcie ľudí na príchod spojeneckých vojsk Maďarskej republiky. 

Získané projektové materiály študentky umiestnili na webovú stránku svojho projektu s názvom Po stopách totality, ktorú vytvorili v programe wix.com, aby boli k dispozícii komukoľvek, koho budú zaujímať. Webovú stránku si sami navrhli i urobili prehľadne a jej adresa je www.postopachtotality.wix.com/oalevice

 

Aby bol výskum presvedčivý študentky oslovili niekoľkých pamätníkov augusta 1968, ktorí ho zažili na vlastnej koži a pozvali ich na osobné stretnutie, počas ktorého urobili zaujímavé interview, ktoré zmapovalo osobné zážitky pána Pavla Čučku a Alexandra Britku, ktorí v čase okupácie ´68 boli študentmi vysokej školy a chápali dianie augustových udalostí celkom zreteľne. Títo páni sa radi zúčastnili spoločného stretnutia so študentkami. Výsledkom stretnutia je 35 minútový film SPOMIENKY NA AUGUST 1968 V LEVICIACH, ktorý vyjadruje ich spomineky,názory a postoje na okupáciu v auguste 1968.

Výsledky práce na projekte boli prezentované študentom stredných škôl v Leviciach a levickej verejnosti na stretnutiach, ktoré sa uskutočnili 17. júna 2015  9.00 a 11.00 hod. v priestoroch koncertnej sály Tekovského múzea. Program stretnutia pozostával z premietnutia dokumentu študentov SPOMIENKY NA AUGUST 1968 V LEVICIACH, vytvoreného z interview s dvomi pamätníkmi augustových udalostí 1968 v Leviciach. Ďalším boldom programu stretrnutia bola prezntácia udalostí roka 1968 v Leviciach a jeho okolí, reakcie novín na tieto udalosti v lokálnych novinách Pohronie. Neoddeliteľnou súčasťou stretnutia bola prehliadky výstavy fotografií lokálnej fotografky Heleny Košútovej z augusta 1968 uskutočnenej študentkami OA Levice zapojenými do projektu Študenti po stopách totality. Skvelé je tiež prepojenie tejto akcie s v výstavou fotografií Ladislava Bielika z augusta 1968, rodáka z Levíc, ktorá je permanentne umiestnená v Tekovskom múzeu. Výstava bola sprevádzaná pesničkami speváka Karla Kryla a mala úspešný priebeh.

 

 Výsledky všetkých aktivít uskutočnených v projekte Študenti po stopách totality boli na záver prezentované na stretnutí študentov 9 stredných škôl zapojených do tohto projektu v Žiline v dňoch 18. - 20. júna 2015. Práca študentiek OA Levice v tomto projete je osobným vkladom študentiek do poznania nedávnej minulosti súvisiacej s totalitou a je skutočným prínosom do neformálneho vrstovníckeho vzdelávania mladých ľudí, na ktorom sa študentky OA zúčastnili. Študentky vyjadrili spokojnosť a zadosťučinenie z práce na projekte a vážia si možnosť dozvedieť sa viac o histórii svojej krajiny i lokálnych dejín, ako i možnosť oboznámiť svojich rovesníkov, spolužiakov či širokú levickú verejnosť s faktami a poznatkami, ku ktorým sa dopracovali v rámci práce na projekte ŠTUDENTI PO STOPÁCH TOTALITY z dielne Nadácie Milana Šimečku.

Písali o nás

bottom of page