top of page

ŠTUDENTI PO STOPÁCH TOTALITY – ROK 1968 – OKUPÁCIA V AUGUSTE ´68 V MESTE LEVICE

 

Nadácia Milana Šimečku uskutočňuje projekt Bola normalizácia (ne)normálna? Študenti po stopách totality so študentmi ôsmych stredných škôl na Slovensku Počas školského roku študenti pracujú na projekte o období komunizmu. Výsledky svojho bádania vo svojom regióne budú prezentovať svojim rovesníkom. V júni sa študenti s učiteľmi znovu stretnú na seminári v Žiline a v novembri v rámci program Remember November budú svoje projekty prezentovať na verejnosti. Projekt Študenti po stopách totality bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien.

 

Obchodná akadémia v Leviciach je tiež jednou z aktívne participujúcich škôl v tomto projekte. Päť študentiek pod vedením pedagóga pracuje na  výskume Rok 1968 - okupácia v auguste ‘68 v meste Levice.

Pedagóg: PaedDr. Zuzana Mészárosová

Študenti:

Lucia Žindelyová

Emília Žindelyová

Veronika Struhárová

Martina Lúžna

Eva Šebová

 

 

Zameranie lokálneho výskumu

 

Výskume je zameraný na obdobie roku 1968 v meste Levice. Mapuje sa v ňom dianie v lokálnych novinách Pohronie, ako miestna tlač reagovala na situáciu súvisiacu s tzv. Pražskou jarou a následným príchodom ruských, respektíve v meste Levice maďarských  vojsk. Výskum sa hlavne zameriava na mesto Levice, mapuje tiež okolie mesta. Fotografie z augusta 1968 nafotené fotografkou Helenou Košúthovou, získané zo zdrojov Štátneho  archívu Nitra - pobočka Levice mapujú príchod a pobyt maďarských vojsk ako i reakcie občanov na príchod maďarských vojsk do mesta Levice na fotografiách  z tohto obdobia. Súčasťou projektu je spracovanie spomienok Levičanov na obdobie augusta 1968 do dokumentárneho študentského filmu.

 

Metódy

 

-práca s prameňmi – Návšteva Štátneho  archívu Nitra - pobočka Levice, štúdium lokálnej tlače – Pohronie, skenovanie, štúdium naskenovanej lokálnej tlače, porovnávanie situácie v novinách na začiatku roka 1968, v auguste 1968 a neskôr po okupácii, osobný rozhovor s archívničkou Mgr. Martou Švolíkovou, prameňmi Tekovského múzea v Leviciach, osobné rozhovory s riaditeľom Tekovského múzea PhDr. Jánom Danom a Juditou Magnovou.

-komparatívna metóda – porovnávanie čo sa písalo v tlači do augusta 1968 a potom.

-metóda orálnej hostórie – rozhovor/životný príbeh s ľuďmi – obyvateľmi mesta Levice Pavlom Čučkom a Alexandrom Britkom, ktorí zažili  okupáciu v auguste 1968 na vlastnej koži.

 

Výstupy

 

-prezentácia  lokálnej tlače - porovnávanie situácie v novinách na začiatku roka 1968, v auguste 1968 a neskôr do konca roka 1969

-videofilm – výpovede/životné príbehy ľudí – obyvateľov mesta Levice – Pavla Čučku a Alexandra Britku, ktorí zažili  okupáciu v auguste 1968

-prezentácia projektu pre študentov stredných škôl a verejosť mesta Levice v Tekovskom múzeu v júni 2015 spojená s premietaním študentského filmu SPOMIENKY NA AUGUST ´68 V LEVICIACH a výstavou fotografií z augusta 1968 v meste Levice prepojená s oficiálnou výstavou fotografií Ladislava Bielika z roku 1968 v Tekovskom múzeu Levice

-webová stránka zameraná na výskum našej skupiny v projekte Študenti po stopách totality 2015

bottom of page